Sennikhasła
Senniki
Sen, sny
Symbole

Opis kilku

snów

klasyfikacja snów
naprawianie snów

home - wróć do głównej

 

Sztuka rozumienia snów, to sztuka czytania symboli sennych. Zapytaj SIEBIE: z czym TOBIE kojarzy się śniony symbol - tu kryje się jego prawdziwe znaczenie.


linki
 

 

 

 

 

 

 

 

 

Symbole senne:

język, którym sen porozumiewa się z nami.

Powiedzmy, że kilka razy zdarzyło ci się niefortunnie poślizgnąć na skórce od banana. Od tego czasu sam banan źle ci się kojarzy, budzi wspomnienie potłuczonych kolan. W ten sposób banan staje się twoim osobistym SYMBOLEM niefartu, nieprzyjemności, bólu. Innym może się on kojarzyć z przyjmnością jedzenia, ze zmysłowością lub wizytą w Afryce. Ale jeżeli tobie przyśni się banan, to będzie ostrzeżenie przed jakąś sytuacją życiową: "Uważaj, bo możesz się poślizgnąć!"

W ten sposób przez całe życie
gromadzimy własne symbole senne.

Własny sennik symboli

Warto założyć zeszyt i zapisywać w nim kolejne symbole, które pojawiają się w twoich snach. Możesz podzielić je na jakieś grupy, np. "przedmioty", "rośliny" czy "żywioły". Jeżeli nie masz pomysłu, to skorzystaj z mojego podziału: wejdź na podstronę Sennik , przekopiuj lewe menu i wpisuj pod nazwami grup własne znaczenia lub skojarzenia.

Czasami trudno odczytać symbol. Pewnej kobiecie przyśnił się wielki, złoty słoń, żadne znaczenie w tradycyjnych sennikach jej nie zadowalało, a również jej samej z niczym on się nie kojarzył. Zapytałam, czy nie dostała kiedyś takiego w prezencie, albo może w przeszłości widziała takiego u kogoś? Przypomiała sobie wreszcie, że gdy była małą dziewczynką zatrzymywała się przy wystawie sklepu, gdzie stały wyroby z mosiądzu. Miedzy innymi stał tam mały złoty słonik z podniesioną trąbą. Marzyła o tym, żeby go mieć, ale w domu się nie przelewało i nikt nie myślał o kupowaniu rzeczy, które do niczego nie służą. To było jej niespełnione marzenie, o którym dawno zapomniała jako dorosła osoba.
I wtedy stało się jasne: wielki złoty słoń w jej śnie symbolizował jej marzenie. A ponieważ słoń ze snu przyszedł do niej sam, więc wymowa była jasna: zrealizuje się twoje wielkie marzenie.

Bywa jeszcze trudniej, gdy sen z kilku znanych nam przedmiotów tworzy nowy. Wtedy trzeba podejść do sprawy kreatywnie. Przyśnił mi się kiedyś sen twórczy, który zainspirował mnie do pisania bajek. Był w nim jednak pewien element, którego długo nie mogłam rozgryźć. Otóż trzymałam w ręku suchą kredkę pastelową - to taki osypujący się blok, podobny do kredy, jakiej się używa na szkolnej tablicy. Takich bloków kredkowych używa się w stanie surowym, bo one się łatwo kruszą, rozsypują, łamią.
Tymczasem moja senna pastela była oprawiona w drewno, jak ołówek. Przecież to zupełnie bez sensu - myślałam. Kto by nadążył z temperowaniem takiego "ołówka"! Co to za "głupi" symbol! Aż po dwóch dniach mnie olśniło: ołówek kojarzy się przecież z pisaniem! To znaczy: również z pisaniem, nie tylko z rysowaniem. Sen chciał mi w ten metaforyczny sposób podpowiedzieć: maluj obrazy słowem! Czyli pisząc bajki pisz je tak, jak scenariusz filmowy: obrazami.
Zwróćcie uwagę: sen nie wykorzystał przedmiotów, które bardziej kojarzą się z pisaniem (pióro, długopis czy klawiatura), bo jakby wtedy mógł w nie "oprawić" pastelową kredkę?

Dlaczego sen używa symboli?

Nie wiadomo dokładnie. Ale prawdopodobnie chodzi o intensyfiakcję treści. Jak wiadomo: jeden obraz wart jest tysiąca słów, zaś jeden ruchomy obraz (jak film, czy akcja senna) - wart jest tysiąca obrazów. Dodajmy do tego emocje, które towarzyszą filmom sennym oraz możliwość krzyżowania symboli i wielowymiarowego przenikania się sennych akcji - a siła sennego przekazu urośnie do potęgi, w porównania do siły słowa.

Ponadto symbol zmusza człowieka do myślenia, do szukania odpowiedzi, co samo w sobie jest cenne dla poznawiania siebie.
A jeszcze zauważ, że dosłowny przekaz słowny zapewne trudno przyjąć do wiadomości i robi mniejsze wrażenie. Wyobraź sobie, że we śnie jakiś człowiek mówi ci: "Daj sobie spokój z twoją ukochaną, to jest wyrachowana żmija". Czy przyjąłbyś taką prawdę? Słowa można różnie rozumieć, a do symbolu przyklejony jest cały kontekst znaczeniowy, jaki nadało mu twoje życie. Połyskujące kasztany - to wspomnienie dzieciństwa, jesieni, zabaw, robienia z nich ludzików, wojny na kasztanowe kule. Zarazem wywołuje uczucie przyjemnej gładkości w ręku, pamiętasz kolorową spódnicę mamy, która schylała się, by razem z tobą je zbierać. I tak dalej. Jeden kastzan, który ci się przyśni, zaweira spory kawał twojego życia, doświadczeń, wspomnień i wrażeń.

Twoje symbole senne to świadkowie twojego życia. Wspomnienia utrwalają się w nich, jak owad w bursztynie.

 

Jeśli chcesz zapytać o coś NAPISZ

Wróć na stronę powitalną TU

 

 

Sennik, sny, sennnik, sen, marzenia senne, sny, sennik. Sennik, senniki, Senniki, sny, sen, senny, fantazje senne, sennik, tłumaczenie snów, tłumasz snów, senniki, sny, sen, Sennik, sny, sennnik, sen, marzenia senne, sny, sennik. Sennik, senniki, Senniki, sny, sen, senny, symbole senne, fantazje, sennik, senniki, sny, sen , interpretacja snów, wyjyśnianie snów,śniło mi się, wróżka, wróżby, sny prorocze,Sennik, sny, sennnik, sen, marzenia senne, sny, sennik. Sennik, senniki, Senniki, sny, sen, senny, fantazje senne,tłumacz snów, tłumaczenie snów, znaczenie snów, sennik, senniki, sny, sen ,Sennik, sny, sennnik, sen, marzenia senne, sny, sennik. Sennik, senniki, Senniki, sny, sen, senny, fantazje senne, sennik, senniki, sny, sen, sny prorocze.