Sennikhasła
Senniki
Sen, sny
Symbole

Opis kilku
snów

klasyfikacja snów
naprawianie snów

home - wróć do głównej
 

Dobry sennik to twój osobisty sennik: musisz się nauczyć sam znaczenia symboli, jakie im nadaje twój sen. Gotowe senniki mogą jedynie zainspirować cię do sposobu, w jaki należy podchodzić do symboli sennych.


linki
 

 

 

 

 

 

 

Senniki, sennik

Czym są gotowe senniki?
Czy można im bezgranicznie wierzyć?

Senniki zawierają zbiór symboli i ich tłumaczeń. Kolejne ich wersje powstają na podstawie najstarszych senników, liczących ponad 2 tysiące lat. Czy śniący nam się rydwan lub Zeus jest tym samym dla nas, co dla starożytnego Greka? Na pewno nie. Czy dawnemu Grekowi mogło się śnić, że prowadzi samochód? Wątpliwe. A choćby woda, która tak częto pojawia się ludziom w snach: czy kojarzy się współczesnemu człowiekowi z tym samym, co dawnym Egipcjanom, żyjącym na pustyni? Dla nich była sprawą życia i śmierci, jeśli pojawiła się we śnie - musiała symbolizować jakąś gardłową, życiową sytuację. A w naszych marzeniach sennych wszelkie "mokre" symbole, czy to rzeka czy jezioro, skojarzą się z podświadomością, zmysłami lub czasem.

Jak korzystać z senników?

Najpierw musisz zrozumieć najważniejsze przesłanie snu. Potem dopiero przejdź do szczegółów, wypisz sobie symbole, które się pojawiły w twoim śnie i wtedy zajrzyj do sennika. Jednak gdy przeczytasz znaczenie jakiegoś symbolu - najpierw zadaj sobie pytanie: czy na pewno ten symbol kojarzy mi się podobnie? Jeżeli pod hasłem "róża" znajdziesz wytłumaczenie, że oznacza ona płomienne uczucia, sprawdź to w sobie, wczuj się w siebie: czy tobie też się ona kojarzy z uczuciami? Jeśli tak, to dobrze. Jeśli nie, to zapytaj: z czym róża kojarzy się właśnie tobie? Jeżeli się kiedyś boleśnie pokłułeś jej kolcami i zapamiętałeś ten kwiat jako nieprzyjazny - w twoim śnie róża będzie ostrzeżeniem przed sytuacją, która może ci sprawić ból.

Co zrobić, jeśli w senniku
nie ma poszukiwanego hasła?

Znajdź symybol, który budzi w tobie podobne odczucia, jak ten, którego nie znalazłeś, lub poszukaj grupy, do której może on należeć. Na przykład "młotek" może ci się podobnie kojarzyć, jak maczuga lub kamień, albo szukaj hasła "narzędzia". Szukaj również symboli bliskoznacznych, np. "brama" to rodzaj "drzwi" i odwrotnie.
Jeżeli śni ci się, że jedziesz "rydwanem", spróbuj poszukać bardziej współczesnego środka lokomocji: "samochód", "wóz konny", "traktor".

Może się zdarzyć, że w twoim śnie pojawi się rzecz lub zjawisko, którego w ogóle nie możesz zakwalifikować do żadnej grupy symboli, które podaje sennik. Wtedy zapisz go w osobnym zeszycie i dołącz własny opis. Zanotuj tam: z czym ci się on kojarzy, przyjemnie czy nie, w jakich sytuacjach w życiu miałeż z nim do czynienia, może ktoś ci kiedyś wręczył taki pezent? Jak wspominasz tę osobę? A może wspólnie go oglądaliście? W jakich okolicznościach i co z tego wyniknęło?
W ten sposób powoli stworzysz własny sennik i będzie on najbardziej miarodajny.

Sennik egipski czy sennik współczesny?

Zawsze wybieraj sennik, stworzony jak najbliżej czasów, w których żyjesz. Bo z jednej strony pojawią się w nim rzeczy i pojęcia, których starożytni nie znali. Z drugiej strony - te same symbole nabrały z czasem zupełnie innych znaczeń. W dawnych sennikach nie znajdziesz hasła: "coca cola", z kolei picie wina we śnie dla nas ma znaczenie zmysłowe, gdy dla Greków ten "napój bogów" wiązał się z duchową ekstazą.

 

 


Wróć na stronę powiatalną TU

 

 

Sennik, sny, sennnik, sen, marzenia senne, sny, sennik. Sennik, senniki, Senniki, sny, sen, senny, fantazje senne, sennik, tłumaczenie snów, tłumasz snów, senniki, sny, sen, Sennik, sny, sennnik, sen, marzenia senne, sny, sennik. Sennik, senniki, Senniki, sny, sen, senny, symbole senne, fantazje, sennik, senniki, sny, sen , interpretacja snów, wyjyśnianie snów,śniło mi się, wróżka, wróżby, sny prorocze,Sennik, sny, sennnik, sen, marzenia senne, sny, sennik. Sennik, senniki, Senniki, sny, sen, senny, fantazje senne,tłumacz snów, tłumaczenie snów, znaczenie snów, sennik, senniki, sny, sen ,Sennik, sny, sennnik, sen, marzenia senne, sny, sennik. Sennik, senniki, Senniki, sny, sen, senny, fantazje senne, sennik, senniki, sny, sen, sny prorocze.