Sennik

home - powrót do głównej

Spis haseł:
ATAK,agresja,mordowanie
CIAŁO,części ciała,twarz,
maska,oczy,usta,zęby

CZAS,pory dnia,roku,pogoda
DOM,mieszkanie,ruiny
DROGA, ścieżka, bezdroża
DZIWNE przedmioty,stwory
EMOCJE,wstyd,strach,gniew
INTYMNE miejsca,łaźnie,
toalety,załatwianie się

JEDZENIE
KATASTROFY,pożar,
powódź, wojna

KIERUNKI,góra,dół,w lewo,
w prawo,do przodu,do tyłu

KOLORY,światło
KOMUNIKACJA:samochód,
samolot,rower,pociąg.

KOSZMARY,potwory, diabeł
KREW,rany
LUDZIE,ojciec,matka,
kobiety,mężczyźni

MŁODOŚĆ,starość,dziecko
NAGOŚĆ
NARZĘDZIA,instrumenty
OGIEŃ
OWOCE,warzywa
PRZEDMIOTY
PRZEMIANY,przeobrażenia
PRZESZŁOŚĆ, przyszłość
ROBAKI,rzeczy wstrętne
ROŚLINY, kwiaty, drzewa
RUCH,latanie,błądzenie
SEKS
STRATY,zguby,kradzieże
ŚMIERĆ,choroba,umieranie
TRUPY,martwe zwierzęta,
martwe części ciała

UCIECZKA,gonitwa
WODA
ZIEMIA,bagno,grzęzawisko
ZWIERZĘTA
 


SENNIK.
Zasady rządzące odczytywaniem symboli sennych,
czyli

GRAMATYKA SENNEGO JĘZYKA.


       Pamiętaj: bez względu na ilość symboli, zawartych w różnych sennikach, nigdy nie znajdziesz tam wszystkiego, czego szukasz. Senniki nie uwzględniają również twoich osobistych skojarzeń, jakie budzą w tobie określone przedmioty, sytuacje czy ludzie. Przeczesywanie senników w poszukiwaniu znaczeń kilkunastu czy kilkudziesięciu symboli, zawartych w jednym śnie, jest poza tym żmudne, a ich znaczenia często cię wprawiają w zakłopotanie lub dezorientują.
Spróbuj zrozumieć gramatykę sennego języka, a nauczysz się sam odczytywać znaczenie snów, bez senników. A raczej: zaczniesz czerpać z własnego, wewnętrznego sennika, gdy tylko zrozumiesz reguły.

Stworzyłam dla ciebie szczególny sennik: nie wymienia on wszystkich możliwych haseł, tylko podzielony jest na grupy przedmiotów i zjawisk, z którymi się spotykasz we śnie. Każda grupa ma wspólne znaczenie, jakiś wspólny rys i szybko się zorientujesz, że niemal wszystko, co ci się przyśni, będziesz mógł przypisać do jednej z tych grup. W ten sposób odczytasz główne przesłanie symbolu, a intuicja ci podpowie, jak dodać mu indywidualne znaczenie, związane z twoim doświadczeniem.

ATAK, AGRESJA, MORDOWANIE
Każdy rodzaj ataku oznacza walkę: z problemami, przeszkodami, lękami, trudną sytuacją, z ludźmi bliskim lub z przełożonym, ze złymi wspomnieniami. Jeżeli to ty atakujesz czy mordujesz - to ty usiłujesz z czymś się uporać, wygrać, skończyć, w przenośni: "zabić" problem.
Jeżeli to ciebie atakują lub bliskich, odwrotnie: jakieś okoliczności zewnętrzne, ludzie lub twoje własne lęki próbują coś zniszczyć w twoim życiu lub psychice. Sprawdź jeszcze narzędzie ataku: czy to jest nóż, siekiera (ostre sytuacje, ostre słowa), czy cię duszą ("dusisz się" w małżeństwie, pracy lub ty przyduszasz kogoś ), strzelanie (potrzeba lub lęk przed szybkim "zabiciem" problemu), ręce, pięści, noga (przemoc dosłowna lub psychiczna). wróć do: spis lub hasło

CIAŁO, CZĘŚCI CIAŁA, TWARZ, MASKA, OCZY, USTA, ZĘBY
Ciało jest naszym największym dobrem, więc wszystkie jego elementy pojawiające się w snach dotyczą nas osobiście i mówią o tym aspekcie naszego życia, na który wskazuje ta część. Całe ciało, jeżeli odczuwamy przy tym zadowolenie z niego, mówi o dobrej kondycji psychicznej, zdrowotnej, zapowiada korzystną przyszłość. Jeżeli odczuwamy jednak wstyd lub ułomność - to lęk przed naruszeniem naszej prywatności, przed ujawnieniem prawdy o sobie. Zniekształcone ciało czy odczuwające ból, może być sygnałem choroby lub lęku przed nią. Podobnie odczytuje się ciała innych ludzi. Skrywanie ciała lub jego części ubraniem, maską, czapką, rękawiczką - to symbol skrywania myśli, zamiarów, chęć odgrodzenia się od innych, lęk przed bezpośrednim kontaktem cielesnym. Nogi w rajstopach lub trzymanie partnera za rękę, ale w rękawiczce wyraźnie wskazuje na niechęć lub lęk przed zbliżeniem.
Części ciała symbolizują dosłowne i przenośne znaczenia ich roli. Zęby - coś integralnie należącego do nas, lecz bez nich też daje się żyć - jeżeli śnią nam się mocne, zdrowe, białe, to oznaczają dobre radzenie sobie w życiu, bezpieczeństwo życiowe. Jeśli jednak się psują, ruszają lub wypadają, ostrzegają przed sytuacją, która się "psuje", lęk przed utratą czegoś ważnego: zdrowia, posady, pieniędzy, bliskich. Czy taki sen ilustruje jedynie twój lęk, czy też zapowiada kłopoty - tu musisz przyjrzeć się cechom snu (porównaj z cechami snów przyszłościowych i astralnych).
Usta - gotowość do jedzenia. Symbolika ust jest na ogół podwójna: z jednej strony dotyczy zmysłów, gotowości do zbliżenia, z drugiej - zapowiada chęć przyjęcia nowej wiedzy, "nakarmienia" ciała i duszy. Jeśli widzimy lub odczuwamy je zaciśnięte, zasznurowane, to wskazują na sytuację związaną z nie mówieniem: nie możemy siebie dobrze wyrazić, nie chcemy czegoś powiedzieć, ktoś nie chce mówić, słowem oznaczają jakieś trudności w porozumiewaniu się z otoczeniem.
Oczy - jeśli odczuwamy je jako nieprzyjazne czy brzydkie mogą pokazywać obawę przed śledzeniem nas, podpatrywaniem lub "spojrzeliśmy prawdzie w oczy" i ona okazała się niemiła w przenośni lub dosłownie: bliska osoba ukazała nam drugą twarz, ukryte zamiary. Oczy odczuwane jako ładne, przyjazne - mogą przekazywać dobre uczucia i szczerość osoby, jasną, klarowną sytuację życiową.
Twarz ma podobne znaczenie, jak ludzie, którzy nam się śnią, tylko wyraźniej ukazuje uczucia i zamiary. Może więc ukazywać kogoś innego, a może symbolizować jakąś część naszej psychiki, myśli lub emocje.
Nogi i stopy - częściej symbolizują naszą zmysłowość i sytuacje związane z erotyką, niż "dosłowne" części ciała, jeśli przy tym towarzyszą nam uczucia przyjemności lub niechęci. Ale nogi bose lub obute, w ruchu, dążące dokądś, lub odczuwanie zimna lub palenia w stopy - będą raczej wskazywały na jakąś sytuację życiową związaną z dążeniem dokądś, lub z trudnością dotarcia. "Obute" wskazują na panowanie nad sytuacją, bose - odwrotnie, lęk przed trudnościami w dotarciu, bezbronność wobec nich.
Ręka, zwłaszcza prawa, to "narzędzie życia". To, co ona robi we śnie lub co się z nią dzieje, ilustruje, do jakiego stopnia panujemy w danym momencie nad naszym życiem. Pamiętaj o szczegółach: kim jesteś i do czego ci ręka służy. Sen dentystki: na jej wyciągniętą prawą rękę kapała z góry krew, lecz przelatywała między palcami. Była to ilustracja jej sytuacji: ciężka praca (krwawica jej rąk) przelatuje jej między palcami (mimo ciężkiej pracy podatki zżerały większość dochodów ).wróć do: spis lub hasło

CZAS, PORY DNIA, PORY ROKU, POGODA
Pory dnia i roku oraz pogoda dają nam wskazówkę, na jakim etapie są nasze sprawy, czy sytuacja życiowa. Poranek, wiosna, to początki, słoneczna pogoda, jasny dzień pokazują "jasną przyszłość". I odwrotnie: wieczór, noc, jesień, zima - to schyłkowość, sprawy zmierzają ku końcowi lub wręcz stanęły w miejscu. Mrok, ciemność symbolizują stan zagubienia, nie wiemy dokąd zmierzamy, nie wiemy co zrobić, sytuacja lub przyszłość są przed nami zaciemnione. Pory i pogody środkowe znaczą środek, pełnię naszych spraw.wróć do: spis lub hasło

DOM, MIESZKANIE, WNĘTRZE, RUINY
To najczęstszy motyw naszych snów i nic dziwnego: dom oznacza naszą psychikę, ciało i sytuację życiową. Zwróć uwagę na kolory, światło i inne szczegóły: czy "otwory" są zamknięte, czyste, otwarte, zamknięte? Otwory to drzwi, okna, dach. Zamknięte, nienaruszone - to bezpieczeństwo psychiczne. Przejrzyste okna - prawidłowe relacje między tobą i światem, brudne, niedomykające się - odwrotnie, świat zewnętrzny może ci zagrażać, nieczyste szyby - fałszywie oceniasz świat zewnętrzny. Jeśli odczuwasz potrzebę remontu, wymianę okien itd. - jesteś gotowy do naprawienia relacji z otoczeniem.
Twój dom czy mieszkanie może mieć kilka pięter i piwnice - zwróć uwagę, gdzie jesteś, na którym piętrze i czy wchodzisz czy schodzisz. Czym wyżej tym lepiej, gdy schodzisz w dół - to sygnał, że zagłębiasz się w niekorzystne rejony, w depresję, lęki, lub przeszłość.
Ponieważ dom czy mieszkanie oznaczają również ciało, niekiedy taki sen sygnalizuje kłopoty ze zdrowiem lub przyszłe zagrożenia. Wówczas wymowa pięter wskazuje na miejsce zagrożenia: góra, dach - głowa, środkowe piętra - środek ciała, piwnica - dolne części lub psychikę, podświadomość.
Cudzy dom, mieszkanie - to na ogół nasza część psychiki, która się wyniosła: role, które przyjęliśmy na siebie, wbrew naszym wrodzonym potrzebom.
Ruiny, domy, wnętrza, w których widzimy ślad dewastacji, zniszczone schody, walące się ściany i inne kłopoty - to sygnał jakiejś naszej wewnętrznej ruiny, kłopoty z tożsamością, brak kontaktu z wewnętrzną prawdą. Sytuacja wymaga naprawy, odbudowy, lub porzucenia dotychczasowych planów, "wyniesienia się" w bezpieczniejsze miejsce.wróć do: spis lub hasło


    DROGA, ŚCIEŻKA, BEZDROŻA
Droga na ogół oznacza nasze życie. Jak je ocenia nasza podświadomość, zobaczymy po samej drodze: czy jest szeroka i prosta (dobrze) czy też wąska, kręta (gorzej), czy po obu stronach są bezpieczne pola (dobrze) czy też przepaść (zagrożenie), czy idzie w górę (dobrze, rozwijamy się) czy też opada w dół (źle, obniżamy loty życiowe, materialne, uczuciowe), czy są na niej przeszkody, lub nie. Zwróć uwagę czy nią idziesz (sam lub w towarzystwie), czy też jedziesz (szybciej żyjesz). Czym jedziesz? Samochodem? Kto kieruje? Jeśli ktoś inny, to znaczy, że on twoim życiem kieruje, jeśli ty siedzisz za kierownicą - ty kierujesz. Jedziecie bezpiecznie, czy też wypadacie z trasy? Kierujący za to odpowiada. Spadliście: płaczesz czy też prosisz partnera do tańca? Słowem: jak panujesz lub panujecie nad trudnościami?
Wszelkie bezdroża, krzyżujące się szosy, tory pociągów lub tramwajów, nieznane okolice, rozległe nieprzyjazne tereny, fabryki, miasta - to sytuacja zagubienia. Pokazuje lęk przed nieznaną sytuacją, lub wskazuje na takie zagrożenie. Jesteś zagubiony w życiu lub aktualnej sytuacji życiowej. wróć do: spis lub hasło

DZIWADŁA, DZIWNE PRZEDMIOTY, STWORY, ZJAWISKA
W snach spotykamy często "rzeczy nie z tej ziemi". Są to ludzie lub stwory nieznane, ktoś ma pół głowy, a pół drzewa, przedmioty spadają do góry, wstrętne jest piękne, pojawia się przedmiot o nieznanym przeznaczeniu, kurczaki mają smak trójkątów itd.
Wszystkie dziwadła trzeba podzielić na dwie grupy: pierwsza to fantasmagorie umysłu. Nasz mózg przyswoił sobie jakąś nową wiedzę (np. obsługa telewizora pilotem) i lata nocą po archiwum pamięci, żeby zobaczyć, czy to nowe się komuś nie przyda. I nagle bach!, w ośrodku sterującym nocnymi obrazami mówią: ok.! Nam się to przyda! Wtedy śni ci się obraz, którym sterujesz. pilotem. Widzisz we śnie jakąś scenę i czujesz, że wystarczy poklikać palcami prawej ręki po czymś, żeby scena się zmieniła. Fantasmagorie bywają zabawne, ale nie są dla nas żadnymi wskazówkami. To zwykłe sny porządkujące.
Jednak dziwadła pojawiają się w naszych snach i w innej roli: mogą być wskazówką nowych rozwiązań (sny twórcze) lub pokazują przemiany i przeobrażenia sytuacji lub ludzi (sny ostrzegające). Jeśli poszukujesz rozwiązania problemu mieszkaniowego i śni ci się łódź zamieniająca się w dom, czy też dom na wodzie - może to być wskazówka, żebyś wyjechał za granicę. Albo tam znajdziesz dom, albo tam na niego zarobisz. Gdy we śnie ukazuje ci się ukochana osoba która ma głowę żaby, albo się w nią całkowicie zamienia - bądź ostrożny: podświadomość cię ostrzega, że czegoś nie widzisz. W przyszłości twoja ukochana może okazać się osobą zimną i oślizgłą. Ten rodzaj snów jest trudny do zaakceptowania przez śniących: zakochani nie chcą dostrzec prawdy. Analiza takiego snu (własna czy dokonana przez kogoś innego) nie jest akceptowana. Ale przynajmniej nie możesz potem narzekać, że intuicja cię nie ostrzegała!!! wróć do: spis lub hasło

EMOCJE, UCZUCIA, WSTYD, STRACH, GNIEW
Są najważniejsze: bez względu na to, co ci się śni, emocje które towarzyszą tym scenom, są prawdziwe i są bezcenną wskazówką. Emocje w snach nigdy nie kłamią. Jeżeli chcesz czerpać mądrość ze swoich snów - nigdy nie lekceważ odczuć. Jeżeli śni ci się ukochana osoba w jakiejkolwiek sytuacji, a ty odczuwasz coś nieprzyjemnego wobec niej - coś tu jest na rzeczy. I odwrotnie: jeśli śni ci się bliska osoba, do której masz mnóstwo wątpliwości, tymczasem we śnie widzisz ją, wręczającą ci bukiet białych kwiatów - sprawdź, dlaczego nie dostrzegasz jej wewnętrznego piękna i szczerości.wróć do: spis lub hasło

INTYMNE MIEJSCA (ŁAŹNIE, TOALETY), INTYMNE CZYNNOŚCI (ZAŁATWIANIE POTRZEB)
Często powtarzają się sny o toalecie: szukamy jej gwałtownie i albo jest brudna, nie można z niej skorzystać, albo nieosłonięta przed widokiem, czasem nie można się w niej zamknąć, ktoś nas podgląda, odpada tylna ściana i wystawia na widok publiczny nasze cztery litery itp. Sny takie miewają uzasadnienie biologiczne i głębsze, psychologiczne. W pierwszym przypadku nasze potrzeby fizjologiczne są silne i żeby je powstrzymać, nie zmoczyć łóżka, podświadomość zniechęca nas do tej czynności, ukazując różne trudności. Głębsze znaczenie dotyczy lęku przed naruszeniem naszego wnętrza, przed nieliczeniem się z naszymi potrzebami, lęku przed uzewnętrznieniem się, nieumiejętność chronienia siebie, obawa przed śmiesznością. Przypomina to sny o nagości, której się wstydzimy.
Inną rolę pełnią łazienki: mówią o potrzebie oczyszczenia siebie lub sytuacji, pragnieniu odnowienia, zmycia wspomnień, zajęcia się sobą. Drugie znaczenie łączy się ze zmysłowością, wspólne kąpiele z partnerem mówią o harmonijnie zaspokajanej namiętności.
Załatwianie potrzeb fizjologicznych tłumaczy się również na dwa sposoby: jako chęć ulżenia sobie, wydalenia z siebie niepotrzebnych rzeczy, wyrzucenia ciężaru, rozładowania napięcia (oddawanie moczu często kojarzy się ze łzami). Lub podtekstem erotycznym.wróć do: spis lub hasło

JEDZENIE
Generalnie jedzenie i picie oznacza zaspokajanie potrzeb: cielesnych, duchowych, umysłowych, materialnych. Ważne, co jesz: zjadanie smacznych rzeczy mówi, że działasz w zgodzie ze sobą, zjadanie rzeczy wstrętnych (odchody, robaki, zepsute mięso) wskazuje na wstręt do siebie, samopotępienie, poczucie życia poza normą społeczną, sygnalizuje niekiedy choroby.
Smaczne posiłki - zwróć uwagę czy jesz sam, czy z kimś - bardzo często symbolizują potrzeby zmysłowe. Wspólne jedzenie - partner odwzajemnia pożądanie. Picie - potrzeba subtelniejszego zbliżenia, duchowego, uczuciowego. Zjadanie trupa - próba ratowania związku czy znajomości, która nie rokuje nadziei. Jeśli sprawy partnerskie układają się śniącemu dobrze, wtedy należy w jedzeniu szukać znaczeń innych: pogłębianie wiedzy, sytuacja zawodowa wpływa korzystnie na twój rozwój i finanse, w ogóle - potrzeba rozwoju, "dożywienia" duszy i umysłu. Niedorzeczne jedzenie (zjadanie przedmiotów, ziemi, mgły) - zawsze zwróć uwagę na znaczenie tego dziwnego "posiłku" dla ciebie i odczucia: zjadanie butów może oznaczać rozwijanie się przez podróże, wędrówki (jeśli to traperki, a ty lubisz chodzić), albo chęć zdobywania licznych partnerów (jeśli zjadasz czerwone szpilki). Mgła jako posiłek może wskazywać, że zdobywasz nieprzydatną wiedzę, ziemia - odwrotnie.wróć do: spis lub hasło

KATASTROFY, POŻAR, POWÓDŹ, WOJNA
Zawsze oznaczają zagrożenie dla ciebie: istniejące lub takie, którego się obawiasz. Jeżeli jesteś przerażony i bezradny wobec nich, to zagrożenie jest duże, ponieważ nie umiesz się bronić. Wszelka twoja aktywność w przypadku takich zdarzeń to sygnał, że jesteś dobrze przygotowany do poradzenia sobie z trudnościami. Szczególnym rodzajem katastrof są wypadki samochodowe, odnoszą się one najczęściej do związku partnerskiego. Sygnalizują kłopoty, związek "spada w przepaść" lub "wylatuje z trasy". Zwróć uwagę, kto siedzi za kierownicą: ta osoba "kieruje" waszym związkiem i jest bardziej odpowiedzialna za katastrofę.
Rodzaj katastrofy może (ale nie musi) wskazywać jakość zagrożenia: wojny ukazują konflikty z ludźmi, ogień może "spalać" relacje z ludźmi przez nadmiar gwałtownych emocji, powódź - zagrożenie ze strony własnych lęków, podświadomości, trzęsienie ziemi - "grunt się usuwa spod nóg" w pracy lub związku. wróć do: spis lub hasło

KIERUNKI, GÓRA, DÓŁ, DO PRZODU, DO TYŁU,
W LEWO, W PRAWO

Kierunki oznaczają czas w naszym życiu oraz sytuację w ruchu. Na prawo, do przodu i w górę - to przyszłość. Na lewo do tyłu i w dół - przeszłość. W górę - wznoszenie się, wspinanie, wchodzenie po schodach - oznacza również nasze aspiracje zawodowe, karierę, ambicję, podnoszenie się poziomu życia, rozwój. Kierunek w dół odwrotnie: opadanie z sił, obniżanie lotów, poziomu życia, samopoczucia, upadek moralny, "dno".
Jednocześnie wszelkie "na prawo" oznaczają męskie cechy, aktywność, rozum, relacje z mężczyznami. "Na lewo" znajdziemy kobiecość, intuicję, uczucia, bierność, kontakt z kobietami.
Kierunki często występują w snach i są bardzo ważne. Jeśli biegniesz korytarzem, mijasz drzwi po lewej, a wpadasz do pokoju po prawej - nie oglądasz się w przeszłość, żyjesz przyszłością. Gdy skręcasz z drogi w lewo - wracasz do przeszłości, do dawnych spraw. Gdy śni ci się cokolwiek lub ktokolwiek - sprawdź po której stronie: czy to zapowiedź lub nadzieja na przyszłość, czy też należy to do przeszłości. wróć do: spis lub hasło

KOLORY, ŚWIATŁO
Obrazują stan naszej psychiki lub nastawienie do sprawy. Tłumaczy się je według powszechnego odczucia: ciemne lub brudne kolory mówią o przygnębieniu, smutku, nieczystej sytuacji, braku dobrych widoków na przyszłość, jasne, czyste barwy - odwrotnie. Bardzo ważne jest światło: jasność, słońce ilustrują jasną sytuację życiową, sprawy widzimy we właściwym świetle. Czym mniej światła tym bardziej się gubimy, nie widzimy wyjścia, brakuje nam nadziei i radości. Czarny kojarzy się ze smutkiem, zielony - kolor wiosny, roślin, wzrostu, rozwoju - niesie nadzieję i radość, czerwony - kolor ognia - ukazuje gorące uczucia: miłość, namiętność ale i gniew, agresję. Niebieski - jak niebo i woda - to duchowość, intuicja, refleksja, tęsknota. Biały - czystość, niewinność, szczerość. Fiolety (mieszanka czerwieni z niebieskim) ukazują mieszaninę uczuć wyższych i namiętności. Brązy, żółcie, pomarańcze - barwy ziemi i dojrzałych owoców - odbierane są jako ciepłe, przyjemne, życiodajne. Szarości i kolory brudne - brak jednoznaczności uczuć, sytuacji, brak satysfakcji. Srebrny - kolor zimy i stali odwzorowuje sytuacje zimne lub "na ostrzu noża." Złoto kojarzy się z bogactwem (dosłownie i w przenośni), z przepychem, z "ukoronowaniem" sprawy.
Jednak trzeba pamiętać, że niektórzy ludzie zupełnie inaczej odczuwają kolory, czerń kojarzy im się np. z wyrafinowanym seksem, biały z nudą, a pomarańczowy z krzykliwością. Weźcie to pod uwagę.wróć do: spis lub hasło

KOMUNIKACJA: SAMOCHÓD, SAMOLOT, ROWER, POCIĄG.
Nierozerwalnie te symbole związane są z drogą, czyli naszym życiem. Ukazują jakiś fragment naszej drogi życiowej, dążeń, kierunków, sposobów i szybkości działania. Rowerem jedziemy w pojedynkę i dość wolno, za to więcej dostrzegamy rzeczy i poznajemy rzeczywistość bezpośrednio. Pociąg, samolot czy statek - wiozą nas z innymi, w dążeniu do celu musimy działać w grupie. Jeśli jedziemy sami pociągiem - to źle, nie potrafimy działać w grupie, próbujemy się wybić na indywidualność. Wszelkie jazdy mogą prowadzić prostymi szlakami lub odwrotnie: pociągi wciąż skręcają na rozwidleniach szyn, zbaczamy z dróg by krążyć po bezdrożach, samolot wpada w turbulencję lub w gęste chmury i traci orientację. To wszystko ilustruje nasze dążenia: czy wiemy dokąd zmierzamy i robimy to najkrótszą drogą, czy też błądzimy, lub coś nam zagraża w dotarciu do celu. Bardzo ważna jest analiza takich snów w sytuacji, gdy stoimy przed wyborem, musimy podjąć jakąś decyzję. Sen daje odpowiedź: czy decyzja dowiezie nas prosto i szybko do celu, czy też zwiedzie na manowce, a może obniżymy loty (samolot spada, samochód zjeżdża drogą w dół, tramwaj się wykoleja).wróć do: spis lub hasło

KOSZMARY, POTWORY, DIABEŁ
Wszelkiego rodzaju sny koszmarne cechują się tym, że nas "boleśnie" przerażają, wywołują paniczny strach: odczuwamy bezpośrednie i silne zagrożenie. Czasem monstrum dybie na nasze życie, często jednak jest to strach bez wskazówki, co nam grozi. Strach bezimienny, śni nam się samo banie się i boimy się jeszcze po przebudzeniu, czasem przez kilka dni. Koszmary często "bolą": budzimy się ze skurczem żołądka i sztywnymi mięśniami, jest nam niedobrze, trzęsiemy się z zimna. Boli nas "cały człowiek".
Koszmary podobne są do snów o wojnach, pożogach i innych kataklizmach, tylko są intensywniejsze i trudniej się z nimi uporać: bardziej i na dłużej przerażają, nie wiadomo skąd przychodzą i jaką dają wskazówkę.
Przyczyną jest to, że na ogół dotyczą naszego wnętrza: naszych lęków, braku pewności siebie, nie panowania nad sobą, pogubienia i poplątania się w sprzecznych dążeniach, nierozeznania w "mrokach" naszej duszy. Nie wiemy, kim jesteśmy, albo nie chcemy tego wiedzieć. Może to dotyczyć krótkiego okresu, gdy nagle w życiu coś nam się zawaliło, albo coś w nas narasta i spiętrza się od dawna.
Trudno jest naprawiać takie sny. Najskuteczniejsza się tu wydaje autoterapia: trzeba stanąć twarzą w twarz ze sobą. Spojrzeć swojej duszy głęboko w oczy. Nazwać to wszystko, czego się w sobie boimy, czego nie lubimy. Trzeba zrobić porządny bilans swojej duszy: po prawej plusy, po lewej minusy. Minusy pomniejszyć, plusy powiększyć, rozjaśnić w myślach, pochwalić je, zaprzyjaźnić się z nimi. Pamiętaj: plusy po prawej! (przyszłość, aktywne wykorzystanie ich).
Koszmary "żołądkowe" - to się zdarza każdemu. Wszelkie dolegliwości żołądka nocą (niestrawność czy przejedzenie, owrzodzenia) powodują nadmierne wydzielanie kwasu żołądkowego, który nadżera ścianki i powoduje skurcze. Gdy naprawdę się boimy, kurczy nam się żołądek ze strachu i odwrotnie nocą: gdy kurczy nam się żołądek - śnimy strach.
Potwory, diabły i inne symbole strasznych rzeczy, pozwalają czasem rozeznać się w przyczynach strachu. Jeżeli wyrosłeś w przeświadczeniu, że diabeł namawia do grzechu, twój senny diabeł może pokazywać, że jakieś twoje zachowania lub pragnienia kłócą się z wpojonym ci "grzechem", jesteś rozdwojony między tym, czego chcesz, a czego ci nie wolno. wróć do: spis lub hasło

KREW, RANY
Na ogół krew oznacza cierpienie, albo ty je odczuwasz, gdy krew leci z twoich ran, albo zadajesz je komuś. Jednak ma ona również symboliczne znaczenie seksualne oraz inicjacyjne (pragnienie lub lęk przed utratą dziewictwa). Czasem oznacza "wykrwawianie się", ktoś lub coś wysysa z ciebie twoje siły, energię, czas, "krwawica twoich rąk" idzie na marne (dużo pracujesz, mało zarabiasz, podatki zjadają twój dochód). Niekiedy może oznaczać "krew z mojej krwi" (dzieci), "obcą krew" (lęk przed związaniem się z kimś obcym, mezalians, obcokrajowiec). Krew brudna, gęsta, nieprzyjemnie odczuwana może sygnalizować chorobę.
Rany na ogół tłumaczy się bólem i cierpieniem. Jednak zawsze trzeba się przyjrzeć, czy są świeże, czy też właśnie się goją, ważne "kto lub co jest ranne" - człowiek, część ciała, sytuacja, zwierzę (zwierzę często symbolizuje kogoś bliskiego w takim śnie).wróć do: spis lub hasło

LUDZIE, OJCIEC, MATKA, KOBIETY, MĘŻCZYŹNI
Ludzie w snach przysparzają największych kłopotów interpretacyjnych. Bierze się to stąd, że są najmocniejszymi, najbardziej wyrazistymi symbolami, więc sen często ich używa do zilustrowania różnych zjawisk i sytuacji, często nie mających nic wspólnego z tą osobą. Zarazem bliskie nam osoby często bywają przedstawiane we śnie pod postacią zwierząt, obcych ludzi lub zjawisk (coś mnie kołysało, otulało), a nawet przedmiotów.
Na ogół osobę śnioną odczytuje się na kilku poziomach znaczeniowych. Po pierwsze - może ona oznaczać samą siebie. Po drugie - bardzo częste - obrazuje ona część naszej psychiki, nasze myśli i uczucia. Przy czym płeć precyzuje, czy chodzi o rozum, wiedzę, chęć walki, nadzieje na przyszłość (mężczyźni), czy też o emocje, intuicję, przeszłość, bierność (kobiety.) Starzy ludzie - to stara mądrość, długi czas, nasze korzenie, młodzi ludzie - młoda sytuacja, nowe nadzieje. Małe dzieci, ciąża - oczekiwanie lub narodziny nowej sytuacji, pomysły, plany. Rodzeństwo - współpraca lub zwalczanie się naszych wewnętrznych potrzeb. Ojciec i matka - podobnie ich się interpretuje, jak starych ludzi: po jednej stronie stara wiedza i rozum, męska część naszej duszy, zachęta do aktywności, po drugiej - poleganie na intuicji i uczuciach, czekanie.
Po trzecie - charakterystyczny rys tej osoby może uosabiać naszą sytuację życiową. Jeśli śni nam się sąsiad, który pali marihuanę i choć jest inteligentny, nie rozwija się, zbija bąki - może to oznaczać, że sami przestaliśmy się rozwijać, popadliśmy w zastój pod wpływem jakiejś złudnej sytuacji, fałszywego spokoju i szczęścia (marihuana).
Trzeba przeważnie odczytywać znaczenie snu z ludźmi na wszystkich tych trzech poziomach. Dlatego sen tak chętnie posługuje się ludzkimi symbolami, że szybko i na skróty (trzy w jednym) może przekazać takie bogate przesłanie.
Ważne, gdzie spotykamy tych ludzi: jeżeli w domu, mieszkaniu, jakimś wnętrzu - mają oni wpływ na naszą psychikę i samopoczucie, pomagają lub utrudniają nasz rozwój, wskazują, jak sobie radzić z naszą duszą. O ile śnią się gdzieś poza, na zewnątrz, mają jakiś wpływ na nasze życie i sprawy niezależne od naszej psychiki.
Obce ale znane postacie (Napoleon, Chrystus, Papież, Kleopatra, aktorzy, gwiazdy muzyki) - oznaczają w snach autorytety, punkty odniesienia lub cechy, które nam się z nimi kojarzą. Czasem przekazy naszej podświadomości otrzymujemy w formie wypowiedzi takiej osoby: ma to nas przekonać o ważności słów.wróć do: spis lub hasło

MŁODOŚĆ, STAROŚĆ, DZIECKO, STARCY
Wiek wiąże się z czasem: dziecko czy młody człowiek, to młoda sytuacja, związek, młodzieńczy nastrój, entuzjazm, odwaga, ryzyko. Czym starszy człowiek - tym starsza sytuacja ze wszystkim cechami, które z tego wynikają. (porównaj z hasłem "Ludzie")wróć do: spis lub hasło

NAGOŚĆ
Zależy od naszego odczucia w tym śnie: jeżeli czujemy się nieskrępowani, a wręcz szczęśliwi, paradując w stroju Ewy czy Adama, sen symbolizuje naszą uczciwość, otwartość, nie skrywanie niczego, dobre relacje ze swoim ciałem i duszą oraz z otoczeniem. Częściej jednak sny o nagości wprawiają nas w poczucie wstydu, zaskoczenia, przyłapania na gorącym uczynku (właśnie nie mamy majtek, albo rozbieramy się w toalecie). Taka nagość oznacza lęk przed odkryciem się lub lęk przed wdarciem się kogoś do naszego wnętrza. Symbolizuje sytuacje zawodowe lub osobiste, w których za bardzo się odkryliśmy i ktoś to wykorzystuje albo może wykorzystać, lub ktoś przez zaskoczenie wyciągnął z nas więcej, niż chcieliśmy pokazać. Takie sytuacje stwarzają w nas lekkie poczucie zagrożenia: nie wiemy, co z tego wyniknie. Nagość ilustruje również niepokój, że coś przegapiliśmy, gdzieś nie zdążyliśmy. Czyjaś nagość - ukazuje nam "nagą prawdę" o nim, może nam się ona podobać lub nie, ale kontakty z tym człowiekiem nie niosą zagrożenia, jest on przewidywalny, nagi. wróć do: spis lub hasło

NARZĘDZIA, INSTRUMENTY
Tłumaczy się je na ogół dość dosłownie, zgodnie z ich przeznaczeniem w życiu. W snach pełnią podobną rolę, tyle że więcej mogą: ostre narzędzia, jak nóż, siekiera, brzytwa mogą zranić, zabić lub obronić nie tylko kogoś, ale również sytuację, lęki, nadzieje. Zwróć uwagę, kto się posługuje tym narzędziem i czy czujesz się przy tym bezpiecznie, czy odwrotnie. Wszelkie narzędzia do majsterkowania czy naprawy samochodu (jak również części) kojarzą się w snach z naprawianiem sytuacji, związku czy psychiki. Narzędzia kojarzone głównie z polowaniem (łuki, wnyki, pułapki) sugerują polowanie na coś, na okazję, partnera, zarobek lub ilustrują lęk przed byciem upolowaną ofiarą. Według podobnego klucza myślowego trzeba odczytywać wszystkie narzędzia: artystyczne i instrumenty (sam tworzysz, kreujesz swoje życie, związek) medyczne (uzdrawiasz wszystko), ogrodnicze (uprawiasz ziemię, więc ciężką pracą budujesz stabilizację, nadzieja na zbieranie plonów) itd.wróć do: spis lub hasło

OGIEŃ
Jest wielką siłą: życiodajną, twórczą ale i niszczącą. Symbolizuje miłość, namiętność, żądze, zniszczenia, przemiany. Żeby odczytać jego znaczenie trzeba zwrócić uwagę, gdzie i z jaką siłą płonie. Ogień w ryzach (ognisko, piec, palnik, świeczka itd.) symbolizuje bezpieczne uczucia, związki, daje ciepło, pomaga, chroni. Ogień żywiołowy, nieokiełznany (pali się trawa, ubranie, dom, las, przedmiot) niesie zagrożenie, czym większy tym większe. Niszczy. Symbolizuje niszczące namiętności, pożądania, żądze, zazdrość. Gdy pali się coś starego, brzydkiego, czy coś strasznego - zapowiada narodziny nowego na zgliszczach starego. Ostry ogień na dole może ilustrować sytuację zagrożenia, związanego z czasem (ziemia mi się pali pod nogami), trzeba się spieszyć z podjęciem decyzji. Ogień z lewej niszczy przeszłość lub palimy za sobą mosty, z prawej - źle rokuje dla przyszłości, chyba że to ogień okiełznany. Ogień w domu- coś wypala nam duszę, jakaś namiętność, zazdrość, zawiść, dach w płomieniach - obsesyjne myśli, lęk przed utratą dachu nad głową, zagrożenie bezpieczeństwa życiowego. Mały ogienek, gasnące świece - wątłe, kruche uczucia w związku, gasnące. Pożogi, pożary - wielkie lęki, zagrożenie egzystencji istniejące lub wyimaginowane. wróć do: spis lub hasło

OWOCE, WARZYWA
Przeważnie mają podwójne znaczenie: z jednej strony wiąże się je ze znaczeniem zmysłowym, zwłaszcza gdy są dojrzałe, gładkie i okrągłe (jabłka, pomidory). Chęć zmysłowego zbliżenia, dotyku, gdy jesz - pełna gotowość, wspólne jedzenie - wspólna taka potrzeba.
Drugie znaczenie przypisuje się im podobne do ich roli: są wynikiem wcześniejszych wysiłków, zbiorem, owocnym zakończeniem, owocnym doprowadzeniem spraw do końca, życiowych i prywatnych. Dorodne, obfite - dobrze, marne, skarlałe, zeschłe, robaczywe - liche zbiory, zmarnowany wysiłek. Dorodny owoc może również zapowiadać ciążę.wróć do: spis lub hasło

PRZEMIANY, PRZEOBRAŻENIA
Ważne sny, z trudem jednak przyjmowane do wiadomości przez śniącego, ponieważ na ogół prognozują niemiłe przeobrażenia partnerów lub nas samych. Człowiek zamienia się w żmiję, (niemiła prawda ukryta w tym człowieku) silny karleje (może okazać się tchórzem) , zdrowa skóra pokrywa się nagle łuskami lub czymś wstrętnym (może sygnalizować brudną duszę, obleśność), z ręki wyrasta ci ogromne ucho (w pracy zajmujesz się nasłuchiwaniem plotek), przyjazny pies zamienia się w rozszalałego dzika (twój partner tylko pozornie zapewnia ci bezpieczeństwo, może okazać się brutalny i nieobliczalny). Sny takie często dotyczą młodych związków lub osób ślepo zakochanych, podświadomość już przejrzała twojego partnera, ty jednak nie chcesz tego widzieć. Dlatego tak trudno pogodzić się śniącemu z wymową snu.
Jednak bywają korzystne przemiany, choć śnią nam się rzadziej, mają one dokładnie przeciwne znaczenie. Martwisz się jakąś sytuacją, partner wyjechał za granicę, szef ci zwrócił uwagę, tymczasem przychodzi sen, w którym rozbity samochód rozpada się na cząstki, zamienia w popiół, ziemię, a z niej wyrasta słonecznik, który obraca głową za tobą. Najwyraźniej martwisz się niepotrzebnie. cała sytuacja zmierza ku poprawie, zostaniesz otoczony troską i uwagą. Partner wróci z miłością, szef zwróci na ciebie uwagę.wróć do: spis lub hasło

PRZEDMIOTY
Ich znaczenie jest najbardziej zindywidualizowane w snach. Otaczamy się w życiu ogromną ilością przedmiotów i dla każdego z nas mają one inne znaczenie. Budzik może cię drażnić, bo przerywa sen, lub dawać poczucie bezpieczeństwa - nie pozwala zaspać. Kojarzy się z ukochaną, bo dostałeś go od niej w prezencie, lub z tęsknotą - bo żona ci go kupiła przed długim wyjazdem za granicę. Jest symbolem fartu - wygrałeś go na loterii, lub pecha: zawsze się psuje, gdy masz wstać rano na pociąg. Uważasz że jest brzydki, lub ładny, przyjazny, bo pika cichutko gdy cię budzi, lub nachalny, bo wściekle wali w metalowe dzwonki. Itd.
Na tym prostym przykładzie widać, że w sprawie przedmiotów w snach trzeba się zdać przede wszystkim na siebie. Kiedy chcesz zrozumieć senną rolę przedmiotu, musisz pójść tropem pytań: czym on dla ciebie jest i jak ci się kojarzy. Będzie on we śnie ilustrował te cechy, które mu nadałeś w życiu. Jeśli jest agresywnym, hałaśliwym przedmiotem - ktoś z twoich bliskich lub ktoś w pracy działa na ciebie podobnie. wróć do: spis lub hasło

PRZESZŁOŚĆ, PRZYSZŁOŚĆ
Czasem śni nam się dosłownie nasza przeszłość, dawne sprawy, związki, szkoła. Na ogół to oznacza, że albo ona w nas wciąż żyje, nie uporaliśmy się z nią, albo w sposób symboliczny odwołuje się do naszej aktualnej sytuacji. Szkoła, egzaminy, klasówka, oceny - te częste motywy senne sugerują, że życie stawia nas w podobnej emocjonalnie sytuacji: musimy się wykazać, "zdać jakiś egzamin", obawiamy się czyjejś oceny, ktoś nas poddaje próbie lub sami się jej poddajemy. Odczuwamy lęk o wynik. Partner, z którym byliśmy kiedyś związani, symbolizuje aktualne problemy. Jeśli wspominamy miłe chwile, miłość - tego nam brakuje w aktualnym związku. Jeśli śnią się kłótnie, porzucenie, poczucie osamotnienia - tego się obawiamy obecnie, lub tak się teraz czujemy z nowym partnerem.
Przyszłość pojawia się w snach prognostycznych i proroczych. Przeważnie są to sny dosłowne, logiczne, kolorowe i raczej oglądamy je bez emocji, jak film.
Natomiast nasz stosunek do przeszłości lub przyszłości, lub kierunek, w jakim zmierza teraźniejszość, czy my sami - ukazuje się w snach według układu przestrzennego: przyszłość po prawej, z przodu, do góry (lub uosabiają ją mężczyźni), przeszłość pojawia się na lewo, z tyłu, na dole (lub uosabiają ją kobiety).wróć do: spis lub hasło

ROBAKI, RZECZY WSTRĘTNE, ODRAŻAJĄCE
Te nieprzyjemne sny to sygnał nieprawidłowości w organizmie, w duszy, lub w otoczeniu. Oznaczają choroby (nawet lekkie, jak przeziębienie) które już się toczą w organizmie, kłopoty wewnętrzne, samopotępienie, wyrzuty sumienia, myśli lub dokonane czyny, które są w niezgodzie z naszymi wartościami. Nieczyste intencje innych osób, niejasna, wręcz "brzydka" sytuacja w pracy również może odwzorować się snem, budzącym wstręt. wróć do: spis lub hasło

ROŚLINY, KWIATY, DRZEWA
W powszechny odczuciu rośliny, to wszystko co rośnie. I takie najczęściej znaczenie nadają one naszym snom: mówią o rozwoju związku lub umiejętności zawodowych, przynoszą nadzieje, nasze plany są na dobrej drodze do zrealizowania. Rośliny to spełnienie naszych podstawowych potrzeb (żywią, leczą, chronią, są budulcem i paliwem, dają ukojenie oczom, przyjemność zmysłowi węchu, kwiaty zdobią nasze wianki, stoły, ofiarowane przez ukochanego mówią o miłości). Tak więc rośliny symbolizują na rożne sposoby życiodajność.
Oczywiście mają i drugie oblicze: więdnące, gnijące, zbyt szybko rosnące, oplatające wręcz duszące, żywe (krew w liściach) będą niosły złe znaczenia, zgodne z odczuciami, jakie w nas wzbudzą. Ich wielkość również ma znaczenie: małe i kruche pokażą kruchą sytuację, drzewa, stare dęby zilustrują trwałą i silną pozycję w pracy, takiż związek lub uczucie.
Niektóre rośliny mają wyraźniejsze znaczenia: kwiaty często są łączone z uczuciami i pięknem, krzewy z odgradzaniem się, drzewa z siłą i trwałością, wodorosty, zwłaszcza gdy utrudniają pływanie, przeszkody wewnętrzne, lęki, stare przyzwyczajenia. Zachwaszczony ogród przekłada się na sytuację w związku czy życiu: nie dbamy o coś, za mało się staramy i "zarosło", nagromadziło się za dużo niepotrzebnych rzeczy, słów, pretensji. Wyraźna wskazówka, by "odchwaścić" życie.
Rośliny uprawne mają podobne znaczenie, jak kolor zielony, owoce i warzywa.wróć do: spis lub hasło

RUCH, PORUSZANIE SIĘ, JAZDA, LATANIE, PRZESTRZEŃ, BŁĄDZENIE
Ruch jest bardzo ważny w snach, ma ścisły związek z drogą, komunikacją i kierunkami. Wskazuje na dynamikę zdarzeń i ich kierunek, ilustruje nasze wewnętrzne zasoby w danym czasie: energię, nastrój, wiarę bądź brak wiary w swoje siły. Latanie, wznoszenie się, wchodzenie w górę daje nam siły i radość z powodu aktualnych zdarzeń, uczucie wielkich możliwości, chęć wspinania się w górę. Unoszenie się czy jazda windą w górę to osiąganie sukcesu mniejszym wysiłkiem, niż wdrapywanie się po skale, pieszo trudniej niż pojazdem, samolot daje większe horyzonty myślowe, niż autobus. Podobnie odczytujemy ruch w dół, spadanie to zagrożenie szybką, niekorzystną zmianą, zsuwanie się - powolne pogrążanie. Podobnie, w "życiowy" sposób odczytujemy ruch innych ludzi czy krajobrazów za szybą: oddalają się czy zbliżają, w górę czy w dół, w lewo czy prawo. Szybko i chętnie, czy też powoli i niechętnie odchodzą.
Warto wyróżnić tu błądzenie, które jest częstym motywem: zawsze oznacza jakieś zagubienie, nieumiejętność rozwiązania sprawy, problemu, szukanie wyjścia po omacku, może zapowiadać nie dojście do celu.
Latanie ma dodatkowe znaczenie: jeżeli unosimy się łatwo, bez dodatkowych ruchów ramionami i myślą przenosimy się miejsca na miejsce - oznacza to sen astralny czyli wędrówkę duszy po innych miejscach i wymiarach.
Lekarze uważają, że latanie jest objawem zdrowia, spadanie lub upadek - nieprawidłowości zdrowotnych.wróć do: spis lub hasło

SEKS
Uprawianie seksu czasami oznacza to, co oznacza. Częściej jednak akt płciowy symbolizuje psychiczną potrzebę zbliżenia z drugim człowiekiem, czy ludźmi (seks zbiorowy), pragnienie realizowania prawdziwych potrzeb życiowych, które są tłumione, chęć zerwania gorsetu przyzwyczajeń, przesądów, nawyków, wstydów.
Seks ze zwierzętami - zwierzę uosabia tu osoby lub cechy partnera. Łatwo to poznać: we śnie nie czujemy wstydu ani wstrętu, pojawia się on dopiero po przebudzeniu.
Pewne wskazówki, co do naszych relacji z partnerem znajdziemy w rodzaju seksu, a raczej w roli, jaką odgrywamy: czy jest ona dominująca, czy odwrotnie.wróć do: spis lub hasło

ŚMIERĆ, CHOROBA, UMIERANIE
Te motywy na ogół towarzyszą naszym lękom lub przeczuciom, że coś się kończy, jest chore, "umarło".
Jeśli śmierć czy umieranie dotyczy jakiejś niemiłej sytuacji, niezdrowych relacji, czy nie lubianej osoby, to zapowiedź dobra, kończy się złe stare, żeby mogło się narodzić nowe, dobre. Często pod postacią nieprzyjaznych osób, które umierają, kryją się nasze wygrane walki z psychicznymi oporami, lękami, niechcianymi uczuciami, z tym wszystkim, co te osoby uosabiają (patrz hasło "Ludzie"). Niezdrowa sytuacja w pracy czy w relacjach partnerskich kończy się. Często w snach umiera partner, dziecko czy rodzice - to ilustracja lęku przed utratą bliskich, te sny nawiedzają zwłaszcza kobiety.
Umieranie czegoś lub kogoś nam drogiego niestety jest przeczuciem, że związek się kończy.
Śmierć zadawana nam, lub gdy my ją zadajemy - to dosłowne odczuwanie, że ktoś na zabija, niszczy, lub że my niszczymy. wróć do: spis lub hasło

STRATY, ZGUBY, KRADZIEŻE
Te motywy mają podobne znaczenie, jak śnienie śmierci, tylko są łagodniejsze, mniej napawają lękiem, częściej odczuwamy je jako smutne. Coś nam umyka, ktoś chce nas wykorzystać, ktoś wkrada się w nasze łaski, żeby oszukać. Kobiety często śnią gubienie lub kradzież torebki, w torebce noszą całą swoją tożsamość i życie: dokumenty, pieniądze, klucze do mieszkania, kosmetyki, grzebień, amulety, proszki od bólu głowy. Bez tego arsenału kobieta czuje się bezradna, zagubiona, nie wie kim jest, nie może oddziaływać na otoczenie (kosmetyki i grzebień), traci poczucie bezpieczeństwa (klucze od mieszkania zarazem oznaczają klucze do psychiki). To lęk o przyszłość. Podobne znaczenie mają niedomknięte drzwi lub okna do domu, w każdej chwili mogą się tu dostać złodzieje. Żeby nazwać lęk lub przeczucie, trzeba zwrócić uwagę na to, co tracimy, co nam kradną. Dosłowne i metaforyczne nazwanie strat naprowadza na ten słaby punkt w naszym życiu czy duszy, który wymaga naprawy.wróć do: spis lub hasło

TRUPY, MARTWE ZWIERZĘTA LUB CZĘŚCI CIAŁA
Zazwyczaj oznaczają martwą sytuację, martwy związek, obumarcie czegoś w naszej psychice (w złym i dobrym znaczeniu), zakończenie jakiegoś etapu, wolną drogę
ku przyszłości. Tu znowu przyjrzyjmy się kierunkom i światłu: czy trup leży po lewej stronie, w przeszłości, czy też umarły nasze plany na przyszłość (po prawej), czy spotykamy go w dzień, w świetle (uwolnienie, przed nami jasna droga do budowania nowego) czy też w ciemności (choć jeden etap zakończony i tak nie wiemy, co dalej robić).
Rodzaj trupa podpowie więcej: świeży pokazuje że coś się stało niedawno, rozsypujący się w proch zmniejsza jego znaczenie, oddala w przeszłość, zapowiada odrodzenie z popiołów. Truchła zwierząt mogą ilustrować części naszej psychiki, określone osoby, lub uwzględniają ich główne cechy: martwa żmija to uporanie się z problemami jadowitych, podstępnych relacji w pracy czy związku, martwa bestia to zażegnanie groźnego problemu, martwe gryzonie to oczyszczenie duszy czy życia z wielu drobnych kłopotów, niesnasek, niedomówień, które nadwyrężały nasze życiowe zapasy.
Martwe części ciała ukażą problem życiowy, związany z tym, do czego ta część służy. Oczy - czyjaś ślepota, uszy - głuchota, ręka - kłopoty zawodowe, poczucie nieprzydatności naszych umiejętności, noga - kłopoty w dążeniu naprzód.
Jeżeli te motywy pojawią się w śnie prognostycznym czy proroczym - mogą przewidywać czyjeś odejście lub chorobę. wróć do: spis lub hasło

UCIECZKA, GONITWA
Ucieczki mówią nam o dwóch aspektach życiowej sytuacji: są sygnałem grożącego nam niebezpieczeństwa i potrzebą ratowania się, z drugiej strony - ilustrują naszą postawę wobec zdarzenia czy osoby. Uciekamy, zamiast podjąć walkę. Jeśli uciekamy przed czymś nieokreślonym, wielkim lub żywiołem - zagrożenie może nadejść za każdej strony, nie wiemy za jakiej, nie mamy dobrego rozeznania sytuacji, tylko ją wyczuwamy. Gdy nas ktoś lub coś określonego goni, sprawa jest łatwiejsza, znamy ten problem. Takie sny wymagają naprawy, dobrze jest zmienić ucieczkę na walkę, na stawienie czoła niebezpieczeństwu. Jeśli uda się naprawić taki sen, zazwyczaj zaczynamy sobie uwiadamiać, że możemy również naprawić nasze życie, zmienia się nasza postawa i zaczynamy walczyć o pozycję w pracy, w związku, ratujemy popsute relacje.wróć do: spis lub hasło

WODA
Symbolika wody jest bogata, jak sama woda. Przede wszystkim woda wiąże się z uczuciami, intuicją, kobiecością i matką, wyobraźnią, to nasza psychika i podświadomość. To nasze marzenia, tęsknoty, delikatna zmysłowość, tajemniczość, twórczość. Źródło naszego życia, najgłębsze pokłady naszej duszy, potrzeba czystości, oczyszczenia. Daje życie, miłość, odżywia, łagodzi.
Żeby się nie pogubić w mnogości znaczeń należy się skupić na dwóch podstawowych: woda to podświadomość i uczucia. Żeby zinterpretować jej znaczenie trzeba zauważyć, czy woda jest czysta, czy brudna, mętna, wielka (morze, jezioro), mała, zamknięta (staw), czy się "rusza" - morze, rzeka, strumień, płynie z kranu. Korzystne znaczenie ma wodą czysta, wszelkie jej zabrudzenia, nieprzejrzystość, zatęchłość (kałuża, mały, zarośnięty staw) - niosą niemiłe przesłania: sytuacja życiowa jest zastała, duszna, nierozwojowa, uczucia podobnie. Brudna wskazuje nieczystą relację, "upapranie" duszy nieszlachetnym postępowaniem, niemożność oczyszczenia się z zarzutów i podejrzeń, sygnalizuje choroby, depresję. Mętna woda - nie możemy dojrzeć prawdy, coś się dzieje za naszymi plecami. Duża czysta woda, jezioro, morze wskazują na ustabilizowaną sytuację emocjonalną, miłość, bezpieczeństwo w tej sferze, na umiejętność pełnego czerpania ze swoje podświadomości, intuicji. Woda ruszająca się, płynąca często zawiera w sobie element czasu, płynie on stabilnie, miarowo, jak fale morza lub pędzi, jak strumień. Ruchoma woda oznacza również zmienność emocji, nastrojów, gdy się wzburza, spiętrza, wylewa z brzegów, podobnie kipimy różnorodnymi uczuciami. Trzciny, wodorosty, rzęsa, pływające kłody - to wszystko utrudnia nam korzystanie z własnej wewnętrznej mądrości, mamy w psychice jakieś przeszkody, zadawnione lęki, urazy, wpojone przekonania, które tamują rozwój.
Różne warianty wody: pitna, znaleźliśmy uczucia, nie nadająca się do picia - odwrotnie, ktoś nie odwzajemni miłości, pijemy ją - sycimy się miłością lub jej pragniemy, gorąca, wrzątek - emocje nas parzą, są zbyt silne, bardzo zimna, lód - zima w sercach, zamarznięty staw, jezioro - oschłość, oziębłość, sztywne zasady, racjonalizm nie pozwalają nam czerpać radości z uczuć i bogactwa psychiki. Kropelki wody: tak mało otrzymujemy uczuć, ktoś nam wydziela skąpe racje.wróć do: spis lub hasło

ZIEMIA, BAGNO, GRZĘZAWISKO
Ziemia to grunt pod naszymi stopami, musi być twarda, bezpieczna. Jeżeli nagle zamienia się w grzęzawisko czy bagno, oznacza, że sytuacja jest niepewna, grząska, stąpamy po zdradliwym terenie. Grzęzawiska dosyć często pojawiają się w naszych snach, wszelkie niepewne sytuacji w pracy lub w związkach natychmiast przekładają się w sennych wizjach na "niepewny grunt". Trzęsienie ziemi do apogeum naszych lęków, czy groźnych sytuacji: ziemia usuwa nam się spod nóg.
Ziemia "sproszkowana", jako zaorana rola, grudka, czy garstka trzymana w ręku zapowiada płodne zbiory, możliwość "posiania i zebrania" sukcesów, miłości, zapowiada ciążę lub jej pragnienie. Wąchanie ziemi, jedzenie, przesypywanie, odwołuje się do pierwotnych instynktów: potrzeby czegoś stałego, karmiącego, do związków z naturą. Potrzeba prostego życia, prostych relacji z ludźmi.spis lub hasło

ZWIERZĘTA
Na ogół symbolizują osoby lub cechy, które im się przypisuje. Jeżeli uosabiają partnera, szefa czy przyjaciela (musimy to wyłapać z kontekstu snu), to rodzaj zwierzęcia ukaże nam cechy tych osób, czy ich zamiary. Pies - wierny obrońca i przyjaciel - wskaże taką cechę osoby, którą uosabia. Wąż - podstępność, groźna pantera - nieobliczalność osoby, słoń, hipopotam - pewną ociężałość, zarazem trwałość relacji. Oczywiście zawsze trzeba pamiętać o indywidualnych skojarzeniach, które mogą się różnić od obiegowych. Zwierzęta często też oznaczają jakieś nasze cechy, a to, co wyprawiają w snach (bawią się, atakują, uciekają) będzie mówiło, czy ta cecha nam utrudnia czy umila życie. wróć do: spis lub hasło

 

 

 

 

Sennik, sny, sennnik, sen, marzenia senne, sny, sennik. Sennik, senniki, Senniki, sny, sen, senny, fantazje senne, sennik, tłumaczenie snów, tłumasz snów, senniki, sny, sen, Sennik, sny, sennnik, sen, marzenia senne, sny, sennik. Sennik, senniki, Senniki, sny, sen, senny, symbole senne, fantazje, sennik, senniki, sny, sen , interpretacja snów, wyjyśnianie snów,śniło mi się, wróżka, wróżby, sny prorocze,Sennik, sny, sennnik, sen, marzenia senne, sny, sennik. Sennik, senniki, Senniki, sny, sen, senny, fantazje senne,tłumacz snów, tłumaczenie snów, znaczenie snów, sennik, senniki, sny, sen ,Sennik, sny, sennnik, sen, marzenia senne, sny, sennik. Sennik, senniki, Senniki, sny, sen, senny, fantazje senne, sennik, senniki, sny, sen, sny prorocze.